Site Loader

Нови Сад: Представљена књига „Страдање Српске православне цркве у Независној Држави Хрватској“

 

У четвртак, 4. маја, у Свечаној сали Матице српске представљена је књига Страдање Српске православне цркве у Независној Држави Хрватској, аутора Јована Мирковића, а у издању „Света књиге“ из Београда. Oво дело представља свеобухватан увид у страдање српских цркава, свештенства и српског народа у НДХ 1941–1945. У њему су наведени исцрпни подаци о уништеним објектима, сведочења о масовним убиствима, биографије убијених свештеника и епископа, као и бројне документарне фотографије. Госте и присутну публику поздравио је председник Матице српске проф. др Драган Станић, а о књизи су говорили епископ бачки др Иринеј Буловић, епископ пакрачко-славонски мр Јован Ћулибрк, академик Љубодраг Димић и аутор.

Истакавши да сви ми знамо колико је мало стало до наших страдања било коме у данашњем такозваном цивилизованом свету, Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки г. Иринеј је казао да треба ипак наћи начина да се продре са истином о тим страдањима у свет. Ова књига је пун погодак за савременог човека. Ове фотографије говоре више од било каквих текстова. То је господин Мирковић заиста вредно сабрао и објаснио. Текстове који нису преобимни, али су упечатљиви и изражајни. Мишљења сам да треба ову књигу штампати у много већим тиражима и делити странцима, рекао је владика Иринеј.

 

Владика пакрачко-славонски г. Јован, који је написао предговор за књигу Страдање Српске Православне Цркве у Независној држави Хрватској, рекао је да ми имамо само неколицину историчара који се баве овом темом, који задовољавају све норме науке, и који имају научну и међународну репутацију.  Један од њих седи овде, аутор је ове књиге, али ово није његова најзначајнија књига. Молим вас да обратите пажњу на другу књигу, која је изашла 2000. године, која се зове Објављени извори и литература о јасеновачким логорима, са великом уводном студијом која носи страшну претпоставку, а то је да је унаточ хиљадама страница, хиљадама књига и чланака објављеним о Јасеновцу, можда 10 посто научно употребљиво, казао је Епископ Јован.

Представљању књиге присуствовало је и неколико чланова Удружења ратних добровољаца 1912–1918, њихових потомака и поштовалаца „Обилић“ Нови Сад.

Post Author: dobrovoljac

Пријавите се на листу за слање обавештења

Планинарско – историјска секција

Пратите нас на Фејсбуку

Facebook Pagelike Widget

Српски добровољци Великог рата

Архиве

Број посета

55975