Site Loader

Извештај са предавања „Ходочашће на Крф“ у Новом Саду

Острво Видо постаће за будуће наше срећније нараштаје српски Јерусалим, збориште захвалних потомака

Митрополит Димитрије,1918.

У случају да сте 15.марта 2018. у 19 часова били на адреси Филипа Вишњића 2а, у једној од пет најлепших новоизграђених зграда у Српској Атини – имали сте прилику да се невидљивим нитима, живом речју и аутентичним фотографијама повежете са онима чија је судбина била да крену из Србије, а заувек остану у Грчкој…

Највећа сала у Историјском Архиву града Новог Сада није била довољна да прими све који су желели да чују Љубомира Сарамандића, кустоса Српске куће на Крфу. Господин Сарамандић је учествовао и као стручни консултант и сарадник на сценаријима у неколико филмских пројеката („Где цвета лимун жут“, „Плава гробница“, „У почетку би реч“).

На Крфу су написане неке од најтужнијих, али и највеличанственијих страница српске историје, а песник Милутин Бојић није ни слутио да ће „Плава гробница“постати једна од најлепших родољубивих песама, али и синоним за страдање српског народа. Српска кућа је својеврстан музеј, који чува успомену на страдање српских војника у Првом св. рату. Догађаји тих година додатно су ојачале српско-грчке нити, а ни данас нећете видети неког у води, нити чути звук забачене мреже локалног рибара у том делу Јонског мора…

Поздравну реч дао је г-дин Петар Ђурђев, директор Историјског Архива Града Новог Сада, а испред Удружења ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца „Обилић 1912-1918“ Нови Сад Драган Видојковић, потпредседник.

У име епископа бачког др Иринеја, присутнима се обратио свештеник Недељко Зубовић, парох при храму Светих Кирила и Методија у Новом Саду.

Пажљиво одабраним песмама, Миодраг Миша Близанац и хор просветних радника, су нам приредили мали музички времеплов, који су започели свечаном песмом Удружења „Обилић 1912-1918“ – „ Ој Србијо мила мати „

Дарко Милојковић, председник Удружења, укратко је подсетио присутне ко су били српски добровољци из тог периода.

Кустос Српске куће нас је причом и фотографијама вратио 100 година уназад и  провео кроз Албанску голготу, дане на Крфу, опоравку наших војника, организацији свакодневног живота на Крфу итд.

Након предавања „Ходочашће на Крф“, којег су заједнички организовали Удружења ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца „Обилић 1912-1918“ Нови Сад и Историјски Архив града Новог Сада гости су имали прилику да разговарају са предавачем Љубомиром Сарамандићем, аутором књига “Тамо далеко”, “Ходочашће на Крф”, “Све је овде легенда“.

Да бисмо употпунили осећање личног (и колективног ) идентитета, мора постојати доживљај континуитета између оног што је било некада, што је данас, као и онога што замишљамо да ће тек бити. Предавање попут овог је скромни, али значајни део нити који морамо уткати у заједничку основу.

Нови Сад

л.Г.2018.

Удружења ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца „Обилић 1912-1918“ Нови Сад

Post Author: dobrovoljac

Пријавите се на листу за слање обавештења

Планинарско – историјска секција

Пратите нас на Фејсбуку

Facebook Pagelike Widget

Српски добровољци Великог рата

Архиве

Број посета

55961