Site Loader

У Дигиталном омладинском центру (огранку Градске библиотеке у Н. Саду) 16.09.2021, у четвртак, у 19 часова, одржано је предавање др Милана Мицића о „Културном идентитету нације“ у оквиру пројеката „Млади блогери – дигитални јунаци културе Србије“ и „Путевима српских добровољаца“. Овај пројекат реализује удружење „Стубови знања“ уз помоћ Министарства омладине и спорта Републике Србије, Градске управе за спорт и омладину Града Н. Сада и Градске управе за културу Града Новог Сада.

Заинтересовани млади блогери чули су изузетно садржајно предавање о насељима добровољаца након Првог светског рата у Војводини, која и данас постоје. Управо се ове године (и наредне две) прославља 100-годишњица оснивања многих добровољачких насеља широм Војводине. Др Милан Мицић је појаснио изузетну улогу добровољаца у Великом рату, њихово огромно пожртовање, а затим и њихов витализам и подвиг стварања насеља у Војводини, након Великог рата. 

У оквиру овог пројекта др Милан Мицић је изнео и план путовања обиласка „Културних мапа Војводине“  на којима ће млади блогери, потпуно бесплатно обићи: Степановићево, Танкосићево, Сириг и Бачки Јарак (на првом путовању), те Александрово, Војводу Степу, Српску Црњу, замак Нојхаузен и Зрењанин (на другом путовању). На овим бесплатним излетима биће угошћени од стране домаћина из Удружења српских ратних добровољаца 1912-1918. њихових потомака и поштовалаца. Упознаће се са својом националном културом, историјом, традицијом, знаментиним личностима српске историје и уметности, те посетити културно-историјске споменике из овог периода. 

Предавању су присуствовали чланови Удружења ратних добровољаца 1912-1918. Нови Сад – „Обилић 1912-1918“ њихових потомака и поштовалаца, ученици Гимназије Ј.Ј. Змај у Новом Саду, студенти Новосадског универзитета, средњошколци из више гимназија и љубитељи наше традиције.

Post Author: dobrovoljac

Пријавите се на листу за слање обавештења

Планинарско – историјска секција

Пратите нас на Фејсбуку

Facebook Pagelike Widget

Српски добровољци Великог рата

Архиве

Број посета

55982