Site Loader

У недељу, 5. децембра 2021. године, поводом обележавања 160. годишњице од рођења пуковника и лекара др Вилијама Хантера, једног од странаца који је задужио Србију 1915. године, организовано је планинарење за децу и одрасле почетнике на Фрушкој гори.

Окупљање учесника је било у порти цркве светог Николе у селу Стари Лединци.

Планинарење је организовано уз подрушку Градске управе за културу – Нови Сад.

Пређена стаза:

Стари Лединци – Црква преноса моштију светог Николе у Старим Лединцима  – Турске чесме – Кућа Борислава Боре Станковића (бивши кошаркаш и тренер) –  Водовод – „Кроз шљивике и ливаде“  –  Видиковац – Поток Шандровац –  Врх Бубањ –  Раковачки каменолом – Поток Левак – Стари Лединци  (око 9 km)

Планинарска акција се организовала поводом обележавања 160. годишњице од рођења пуковника и лекара др Вилијама Хантера, једног од странаца који је задужио Србију 1915. године.

У оквиру планинарске акције одржан je историјски час на ову тему.

Др Вилијам Хантер рођен је 1861, у једном малом месту у Шкотској. Радио је као доктор медицине у Единбургу.

У чину пуковника као лекар консултант у Првом светском рату и шеф британске војно-санитетске мисије за Србију 1915. године, одиграо једну од кључних улога у сузбијању епидемије пегавог тифуса која је харала Краљевином Србијом у 1914. и 1915. години. Био је спасилац у времену болести, јада и умирања.

Колико је епидемија тифуса била погубна говори 150 хиљада умрлих за мање од шест месеци трајања, што је број који знатно надмашује све погинуле у свим дотадашњим биткама и офанзивама аустоугарске војске.

Оно што је посебно у овој епидемији пегавог тифуса је да је она, заправо, била вид бактериолошког рата. Пегавац је намерно и циљано подментнут од стране Аустроугарске. О томе је сведочио и холандски лекар Аријус ван Тиховен који је истраживао ратне злочине аустроугарске војске. Према његовом уверењу, тифус су Аустријанци намерно унели у Србију.

Др Вилијам Хнатер, човек који је немерљиво допринео да Србе не униште ваши, када војска моћне аустроугарске царевине то није могла.

За свој рад између осталих, добитник је и признања – Српски орден Светог Саве за заслуге у рату, Краљевине Србије.

Организатор:

Планинарско – историјска секција удружења ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца  „Обилић 1912-1918“ – Нови Сад

Имејл: srpskidobrovoljci.ns.1912.1918@gmail.com

Веб-сајт: http://srpskidobrovoljcins1912-1918.org/

Фејсбук:Удружење добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца – Нови Сад

Post Author: dobrovoljac

Пријавите се на листу за слање обавештења

Планинарско – историјска секција

Пратите нас на Фејсбуку

Facebook Pagelike Widget

Српски добровољци Великог рата

Архиве

Број посета

55979