У четвртак, 16. децембра 2021. године у 12 часова, у Матици српској одржана је свечана академија поводом обележавања стогодишњице колонизације војвођанских области (1921–1941). Поздравну реч упутио је проф. др Драган Станић, председник Матице српске.
Пригодну беседу одржао је др Милан Мицић, генерални секретар Матице српске и њој указао на значај сеоба и колонизације између два светска рата. Др Мицић је истакао да су колонисти у војвођанским областима били добровољци српске војске пореклом, пре свега, из Аустроугарске, потом оптанти који су се определили да живот наставе у својој националној држави, као и Срби из Баната. Ови људи су својом огромном енергијом помогли да се створи Југославија, а потом су стварали око 200 насеља у којима су услови за живот били изузетно тешки, али су ова села шредстављала симболе нове државе и промена које су уследиле.
У уметничком делу програма учествовала је женска певачка група „Вретено“ из Банатског Карађорђева и Александрова, два највећа колонистичка насеља у Краљевини Југославији. Девојке из ове групе извеле су три музичке нумере с подручја Купреса, Босанске крајине и Лике.
Програм је водила и стихове („Молитва заспалом Господу“ А. Чарнојевића, одломак из друге књиге „Сеоба“ М. Црњанског, „Пјесна на инсурекцију Сербијанов“ Д. Обрадовића) казивала др Исидора Поповић.
Током рецитовања последње песме на чувене Доситејеве стихове композицију на дувачким инструментима извели су ученици Музичке школе „Стеван Мокрањац“ из Пожаревца што су присутни могли да прате преко видео бима.