Site Loader

У недељу, 14. новембра 2021. године, на празник светог Козме и Дамјана – Врачеви, поводом обележавања 130. годишњице од рођења Јована Радовића (1891-1918) професора и војводе, организовано је планинарење за децу и одрасле почетнике на Фрушкој гори.

Планинарење је организовано уз подршку Градске управе за културу – Нови Сад.

Окупљање учесника је било у порти манастира Гргетег.

Пређена стаза:

Манастир Гргетег  – Калин поток – Геолошки локалитет Гргетег – Село Гргетег –  Козјак – Гребенски пут – ТВ торањ – Шумска кућа – Гребен Вучин влак –  Суви јарак – Игњатов храст – Вилин камен – Манастир Гргетег  (око 11 km)

Планинарска акција се организовала поводом обележавања 130. годишњице од рођења Јована Радовића, професора и четничког војводе.

У оквиру шетње одржан је историјски час на ову тему.

Укратко:

Јован Радовићје рођен 1891 у месту Баре, Доња Морача. Умро је 1918. у Сарајеву.

Био је професор и четнички војвода. Основну школу је завршио у месту рођења, а гимназију у Београду. Студије је завршио у Лајпцигу у предвечерје Првог светског рата 1914. године, одакле је пребегао, преко Русије, у родну ЦрнуГору.

Био је омиљен у народу због своје памети, речитости, одважности. Образован, полиглота, одличан говорник и организатор који лако придобија људе. Војвода Коста Пећанац га је нарочито ценио због његове непоколебљивости.

Радовић је био велики поборник уједињења српских земља, пре свега Србије и Црне Горе. Умро је млад. Због ратних заслуга постхумно је од стране Александра I Карађорђевића, 1920. године одликован „златном медаљом за храброст“.

Један је од најближих сродника блаженопочившег Митополита Црногорско – приморског Амфилохија (Радовића).

Организатор:

Планинарско – историјска секција удружења ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца  „Обилић 1912-1918“ – Нови Сад

Имејл: srpskidobrovoljci.ns.1912.1918@gmail.com

Веб-сајт: http://srpskidobrovoljcins1912-1918.org/

Фејсбук:Удружење добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца – Нови Сад

Post Author: dobrovoljac

Пријавите се на листу за слање обавештења

Планинарско – историјска секција

Пратите нас на Фејсбуку

Facebook Pagelike Widget

Српски добровољци Великог рата

Архиве

Број посета

55980