Site Loader

У недељу, 22. јануара 2023. године, поводом обележавања 100. годишњице од смрти доктора Романа Сондермајера, организовано је планинарење за децу и одрасле на Фрушкој гори.

Др Роман и породица Сондермајер су били епски примери јунаштва, часних и храбрих људи.

Окупљање учесника је било у порти цркве свете великомученице Марине – Огњене Марије у Парагову.

Пређена стаза: Парагово – Шумарска кућица – Перина пећина – Поповица – Видиковац „Орлово бојиште“ – Планинарски дом „Орлово гнездо“  – Парагово (око 8 km)

У оквиру шетње одржан је краћи историјски час.

Др Роман Сондермајер је рођен 1861. године у Чернивци у Буковини. Био је лекар, хирург, санитетски пуковник и начелник санитета Врховне команде Србије 1916-1917.

Синови су му били ратни добровољци у ослободилачким ратовима Србије 1912-1918. У борбама код села Добрић, 5. августа 1914. године погинуо је један од најмлађих бораца Церске битке, добровољац Станислав Сташко Сондермајер, син др Романа Сондермајера. Имао је тада непуних 16 година. О њему је Исидора Секулић испевала потресне стихове.

Владислав и Тадија су постали војни пилоти а после рата, Тадија је основао ,,Аеропут“ од кога је касније настао ЈАТ. Занимљиво је да је Тадија 1926. г. имао дуел са Милошем Црњанским који се срећом завршио без жртава. О Тадији би се могло још доста писати, како се прославио као француски пилот, како је био ухапшен и од Гестапoа али и од власти Југославије 1944. г.

Супруга Станислава бавила се хуманитарним и добротворним радом. Била је потпредседник друштва Коло српских сестара. Умрла је на фронту као српска болничарка у августу 1914. године.

 Др Сондермајер је био активан члан Српског лекарског друштва.

Добио је следећа одликовања: Краљевски Орден Карађорђеве звезде, Краљевски орден Светог Саве, Краљевски орден Белог орла…

Умро је у јануару 1923. године.

Организатор:

Планинарско – историјска секција удружења добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца  „Обилић 1912-1918“ – Нови Сад

Post Author: dobrovoljac

Пријавите се на листу за слање обавештења

Планинарско – историјска секција

Пратите нас на Фејсбуку

Facebook Pagelike Widget

Српски добровољци Великог рата

Архиве

Број посета

55551