Site Loader

У недељу, 26. марта 2023. године, организовано је планинарење за децу и одрасле на Фрушкој гори.

Планинарска акција се организовала у знак сећања на 1300 каплара – легендарног скопског ђачког батаљона.

Окупљање учесника је било у порти храма Преображења Господњег у Беочин Селу.

Пређена стаза:

Беочин село  –   Каменолом Опчиште –  Бело брдо  – Излетиште Рим – Шумска кућа – „Крлетова стаза“  – Извор Тобџијина вода – Триангл – Думбовачи водопад – Поток Думбовац – Језерце – Манастирски парк (стар преко 160 год.) – Манастир Беочин  – Гроб песника Јована Грчића Миленка – Беочин село (око 11 km)

Планинарска акција се организује у знак сећања на 1300 каплара – легендарног скопског ђачког батаљона.

У оквиру пешачења одржан је историјски час о 1300 каплара.

Време када је Србија била принуђена да мобилише своје ђаке и студенте.

Српска војска је била једина војска у Првом светском рату која је морала да у прве линије фронта и гротла Колубарске битке шаље своје ђаке, студенте, као и све свршене академце који чине будућност и кичму сваке земље.

Чим је постало јасно да ће уследити нова непријатељска офанзива и да би после првог пораза аустроугарска војска била спремна да понови стравичне злочине над цивилним становништвом, донела се најсмелија одлука.

Млади школовани људи који ће бити носиоци друштвеног, научног и политичког живота у Србији одмах након Церске битке и операција на Дрини бивају убачени у недостајући подофицирски кадар, па је у ту сврху формиран легендарни Ђачки батаљон у царском граду Скопљу, назван „1.300 каплара“.

Хиљаду триста каплара представља симбол жртвовања за слободу сопствене земље и народа јер су их чинили, махом, голобради младићи који су свесно кренули у борбу.

Организатор:

Планинарско – историјска секција удружења добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца  „Обилић 1912-1918“ – Нови Сад

Post Author: dobrovoljac

Пријавите се на листу за слање обавештења

Планинарско – историјска секција

Пратите нас на Фејсбуку

Facebook Pagelike Widget

Српски добровољци Великог рата

Архиве

Број посета

55980