Site Loader

У недељу, 22. децембра 2024. године, организовано је пешачење за децу и одрасле на Фрушкој гори и  одлазак на други највиши врх Фрушке горе (531 м) – Павласов чот.

Акција се организовала поводом обележавања 110 година од смрти Миливоја Брке Стојановића, команданта српског Другог гвозденог пука. Композитор Станислав Бинички компоновао је песму „Марш на Дрину“ њему у част, поводом победе српске војске на Церу 1914.

Некадашњи Младобосанац Иво Андрић, добитник Нобелове награде за књижевност 1961. год. понео је на доделу награде у Стокхолм предратну сингл плочу „Марш на Дрину“ која је емитована за време чина додељивања награде.

Пређена стаза: Манастир Беочин – Гроб песника Јована Грчића Миленка – Манастирски парк (стар преко 150 год.) –  Козарски поток – Столице – Павласов чот – Гребенски пут  –  Излетиште Ладна вода – Манастир Беочин (око 8 km)

У оквиру пешачења посетили смо и други највиши врх Фрушке горе (531 м) – Павласов чот. Ту се налази Спомен обележје др Игњату Павласу.

Игњат Павлас рођен је 1887. у Доњем Михољцу у Славонији. Завршио је Српску велику православну гимназију у Новом Саду, а затим студирао права у Загребу и Будимпешти, где је 1912. стекао академску титулу доктора права.

Др. Игњат Павлас био је 1924. год. оснивач, први и почасни доживотни предсеник   планинарског друштва „Фрушка гора“  у Новом Саду.

Председавао на Великој Народној скупштини Срба, Буњеваца и осталих словена Баната , Бачке и Барање у Новом Саду, која 25. новембра 1918. год. донела одлуку о отцепљењу Српске Војводине из Аустроугарске и њеном присједињењу Краљевини Србији.

Био је и на челу Соколског покрета, да би мученички био убијен и бачен под лед са својом супругом у новасадској рацији  – Бачки погром 1942. год.

Улица у центру Новог Сада где се налази Соколски дом (грађен 1934-1936.), носи назив Игњата Павласа.

Организатор:

Удружење „Обилић 1912-1918“ – Нови Сад

Post Author: dobrovoljac

Пријавите се на листу за слање обавештења

Планинарско – историјска секција

Пратите нас на Фејсбуку

Facebook Pagelike Widget

Српски добровољци Великог рата

Архиве

Број посета

57521