Site Loader

Добруџанским ратницима за незаборав

„Сећајући се своје  прошлости, ми мислимо и на своју будућност„- неке су од речи о. Ђoрђа Стојисављевића, војног свештеника изговорених на свечаном отварању изложбе „Добруџански ратници„ прохладног и пахуљама обавијеног 21. фебруара 2018 год. на обали Дунава – у Дому Војске Нови Сад.

Ако бисмо мислима отпловили низ Дунав, стигли бисмо до његове окуке код Црног мора и области Добруџе у Румунији. Ту је вођена Добруџанска битка. То је велика битка Првог светског рата, на Источном фронту, код града Меџидија, у близини Црног мора, на крајњем југоистоку Румуније. Ова битка је вођена у лето и јесен 1916. године између руских, румунских и српских добровољачких јединица са једне стране и бугарских и турских са друге стране. Битка је завршена победом Савезника.

У овој бици учествовала је Прва србска добровољачка дивизија са 19.000 војника, од чега је за два месеца погинуло 3.000 српских војника, а око 6.000 их је рањено.

Циљ ове битке, која је почела 25. августа 1916. је отварање новог ратишта на Источном фронту, како би се Солунски фронт растеретио. Бугари и Турци су овде такође имали велике губитке. Битка је завршена 12. октобра 1916. односно трајала је 47 дана.

Изложбу „ Добруџански ратници„ је реализовао Музеј Војводине у сарадњи са Националним војним музејом из Констанце (Румунија), поводом стогодишњице уласка Румуније у Први светски рат и борби у Добруџи, подручју између окуке Дунава и Црног мора.

Аутори изложбе су Др Предраг Бајић, виши кустос историчар, Илија Комненовић, музејски саветник, историчар и мср Војислав Мартинов, кустос, историчар.

Организатори отварања изложбе су Удружење ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца „Обилић 1912-1918“ Нови Сад, Прва бригада Копнене војске и Музеј Војводине.

Водитељ је био Младен Максимовић, подпредседник Удружења  „Обилић 1912-1918“ – Нови Сад.

Изложбу нам је приближио др Предраг Бајић, виши кустос историчар и др Милан Мицић, рецензент.

Испред Музеја Војводине поздравну реч је дао Зоран Вељановић, заменик директора Музеја Војводине

Испред Удружења „Обилић 1912-1918“ присутнима су  се  обратили Дарко Милојковић, председник и Драган Видојковић, потпредседник.

Својим одабраним нумерама музички допринос отварању изложбе дали су „Звуци с камена“.

Фебруар л.Г. 2018.

Нови Сад

Удружење ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца „Обилић 1912-1918“ Нови Сад

Post Author: dobrovoljac

Пријавите се на листу за слање обавештења

Планинарско – историјска секција

Пратите нас на Фејсбуку

Facebook Pagelike Widget

Српски добровољци Великог рата

Архиве

Број посета

50307