Site Loader

Звездобројци у Новом Саду

Петак Светле седмице, 13.април 2018. године, био је дан када нам је Александра Нинковић-Ташић, председник Образовно-истраживачког друштва „Михајло Пупин“ и аутор изложбе Пупин од физичке до духовне реалности“, приближила личност, рад и дело три Звездобројца – Тесле, Миланковића и Пупина.

Предавање под називом „Пупинова борба за Србију“ је уприличено у Историјском архиву града Новог Сада, у организацији Удружењa ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца „Обилић 1912-1918“ Нови Сад и Историјскoг архива града Новог Сада.

Такође је била представљена  књига „Звездобројци“ аутора Александре Нинковић Ташић. У овој књизи налазе се одломци о одрастању из аутобиографија Милутина Миланковића, Николе Тесле и Михајла Пупина. Звездоброј је стара српска реч и значи надарено дете – оно које гледа у звезде и та реч се могла чути у Врању и његовој околини.

Поздравну реч дали су г-дин Петар Ђурђев, директор Архива и г-дин Дарко Милојковић, председник Удружења. Водитељ програма је био Младен Максимовић, потпредседник Удружења.

Присутнима се обратио и о. Жељко Латиновић, а као изасланик епископа бачког др Иринеја био је присутан о. Бранко Вујиновић, парох алмашке цркве.

За музички део биле су задужене чланице СКУД „Вила“.

 Александра нас је, током више од 60 мин, провела кроз живот наша три велика научника и  изнела нам мало познате и занимљиве детаље. Велико срце пуно љубави, харизма и обиље података су допринели  да гости са изузетном пажњом слушају Александру. Поред тога, сазнали смо више о томе  колики је био Пупинов допринос у прикупљању и организацији српских добровољаца из Америке.

Аплауз на крају предавања је све говорио.

Удружење ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца  „Обилић 1912-1918“ – Нови Сад

Имејл: srpskidobrovoljci.ns.1912.1918@gmail.com
Веб-сајт: www.srpskidobrovoljcins1912-1918.org
Фејсбук: Удружење добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца – Нови Сад

 

 

 

 

 

Post Author: dobrovoljac

Пријавите се на листу за слање обавештења

Планинарско – историјска секција

Пратите нас на Фејсбуку

Facebook Pagelike Widget

Српски добровољци Великог рата

Архиве

Број посета

50520